21 березня 2011 р.

Мої новини тижня

Минулого тижня життя потрохи набирало обертів, хоча я все ще на лікарняному. Тому новин не дуже багато, однак сподіваюся вони цікаві.

Минулого тижня газета Комментарии опублікувала рейтинг розвитку найбільших міст України. Розмір міста був обмежений кількістю населення у найменшому обласному центрі - Ужгороді - де проживає трохи більше 116 тисяч людей. П'ятірка лідерів виглядає наступним чином: Київ, Хмельницький, Севастополь, Тернопіль, Чернівці. Окрім Києва інші лідери - середнячки із порівняно високим рівнем "якості" життя, хоча їх конкурентні позиції в національній економіці є менш переконливими.

Як і до всяких рейтингів, до цього також слід ставитись обережно і пам'ятати, що він базується на вибірці критеріїв, які в основному характеризують демографічну та екологічну ситуацію, рівень розвитку міської інфраструктури, зайнятість і доходи населення, витрати населення і витрати міського бюджету. Тобто рейтинг має явний нахил до публічного сектору і бюджетних витрат, аніж до приватного сектору та якості бізнес-середовища. При іншому міксі показників - наприклад включенні блоку інновацій і досліджень, рівня освіти та навичок, ефективності інвестицій, продуктивності праці і т.д. - я впевнена що рейтинг 45-ти міст України виглядав би інакше, і Харкову не довелося б плентатися на 27-му місці... До речі, порівняно нещодавно я писала про інший рейтинг територій України.

Минулого тижня Львову пообіцяли передати "в управління" стратегію економічного розвитку міста, яка була розроблена Фондом "Ефективне Управління" та бостонською Monitor Group. Дворічний проект фінансований Фондом Ахметова підготував документ на основі найкращих іноземних прикладів, а також розробив практичні механізми впровадження. Тепер справа за мером Садовим і його командою реалізувати амбіційний план. Сподіваюся на відміну від десятків попередньо розроблених стратегій (також із залученням іноземних фахівців) ця стратегія нарешті запрацює і стане власністю міста, а не черговою гарною обгорткою для інвесторів.

Судячи з усього досвід Львова був позитивним для Фонду "Ефективне управління", оскільки замінивши консалтинг-партнера (на  Boston Consulting Group) вони всерйоз зайнялися стратегією Києва до 2025 року. Я вже писала, що цією стратегією вирішив зайнятися і Світовий Банк - сподіваюся вони це роблять в синхроні...

Тим часом ми всі зачекалися на наступний етап так голосно проголошеної адміністративної реформи. Влада обіцяла підготувати нові структури та штатні розклади реформованих міністерств протягом двох місяців. Пройшло чотири, а навколо - тиша. Хоча новини з передової не досить втішні. Наприклад, в розріз із попередніми оголошеннями, існує реальна можливість "повернення" функцій регіональної політики у лоно Міністерства економічного розвитку, звідки вони були експропрійовані буквально пару років тому на користь новоствореного Міністерства будівництва і регіонального розвитку. Непрозорий і майже засекречений процес підготовки і реалізації нинішньої адмінреформи в котрий раз підтвердив неефективність влади у проведенні масштабних реформ та викликає великі сумніви щодо її кінцевих результатів. Тим часом тисячі держслужбовців продовжують працювати "виконуючими обов'язки".

У Британії минулого тижня з'явився черговий звіт, який наголошує на реальній загрозі поглиблення регіональних диспропорцій (які і так є найбільшими в ЄС) в результаті проведення нинішніх реформ коаліційного уряду. The Smith Institute опублікував звіт "Rebalancing the economy: prospects for the North", який аналізує можливі наслідки пакету реформ для найменш розвинених регіонів Півночі Англії. А пакет величенький - від ліквідації всіх структур управління регіональним розвитком, включаючи АРР, скорочення державних витрат, суттєвого скорочення кадрів у держсекторі, до значного урізання грантів місцевим радам. Все це особливо боляче вдарить по депресивним регіона Півночі, які мають найвищу залежність від держсектору.

А ще я знайшла цікавий сайт про створення "мікро-громад" через міське планування та залучення місцевого населення (певний різновид партисипативного підходу). Насправді це сайт нової книги про "кишенькові громади" (pocket neighbourhoods), однак там є багато цікавої інформації, включаючи деякі кейси.

Для проведення експерименту я купила щойно видану книгу Едварда Глейзера "Тріумф міста". Як правило я не читаю книжки "прямо з пічки", а чекаю певний час (також з метою економії коштів, бо з часом вони дешевшають:-)). Однак цього разу не втрималась і піддалась спокусі, бо вже забагато фанфарних рев'ю книги. Скоро опублікую своє:-)

І на останок - ви могли побачити деякі зміни в структурі Регіональних Акцентів. З'явилися постійні розділи (контакти, про мене) і рубрики (книжкове рев'ю, місячні акценти), які будуть постійно наповнюватися новою інформацією. Також я планую розширити рубрики - найближчим часом з'явиться окрема сторінка експертної мережі "Криза і столичні міста". Сподіваюся нова структура полегшить пошук потрібної інформації. Так що слідкуйте!

Немає коментарів:

Дописати коментар