3 листопада 2011 р.

Виклики місцевого самоврядування в Європі та Україні

Сьогодні у Києві відкрилася 17-та сесія Конференції міністрів країн-членів Ради Європи, відповідальних за місцеве та регіональне врядування. Захід досить масштабний і проводиться у Києві, оскільки ми зараз головуємо у Раді Європи (ти ба, а так і не скажеш!).

Протягом конференції міністри та їх колеги будуть обговорювати перспективи місцевого і регіонального самоврядування у часи скрути - навколо криза, яка має тенденцію лише до поглиблення. Більшість урядів країн-членів урізають видатки по всіх фронтах, і місцеві ради серед  тих, хто страждає найбільше, адже вони як правило надають базові послуги безпосередньо населенню і скорочення їх бюджетів сьогодні означає відсутність послуги завтра.

Наприклад минулого тижня у Лондоні відбулися масові страйки проти скорочення більш ніж 5 тисяч працівників районних рад Лондона  (borough councils) лише цього року (очікується ще більше), а також проти перегляду соціальних гарантій, особливо пенсій. Страйкують і в Греції, і в Іспанії, і у Франції.

Тема впливу кризи на місцеві та регіональні органи влади безумовно є дуже актуальною. Тим хто цікавиться цією темою раджу почитати звіт "Місцева влада у критичні часи - політика подолання кризи та стійкого майбутнього", який підготували до конференції експерти Європейського Комітету місцевої та регіональної демократії. Англійський текст можна знайти за цим посиланням.

Але символічним є інше - конференція відбувається у країні, де протягом останніх двох років проводиться політика систематичного знекровлення місцевого і регіонального самоврядування. Із реінкарнацією президентської форми правління ми повернулися у кращі феодальні часи, коли президент майже одноосібно призначає губернаторів (і потім змінює їх як рукавички), де міста втрачають райради, де місцеві органи самоврядування залишаються без повноважень і грошей.

Звичайно, пану Азарову було про що рапортувати на відкритті конференції - про збільшення асигнувань у місцеві бюджети на виконання їх власних функцій. Але чи не доцільніше б було збільшити повноваження місцевих влад, також у сфері отримання доходів від місцевих податків та зборів, або збільшити їх частку у центральних податках? Я не експерт із фіскальної політики і певно мої колеги можуть розказати краще про недоліки і можливості системи. Однак в депресію вганяє показуха успіхів при їх повній відсутності та замовчування проблем. На словах влада декларує свою відданість місцевому самоврядуванню, а на ділі вона як вогню боїться посилення місцевих і регіональних рад, які можуть вийти з-під контролю владної вертикалі.

Другою цікавою символічною рисою цієї конференції для України є її представництво. На конференції "головує" Міністр регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства пан Близнюк (якому нещодавно винесли догану, тому чи довго він ще протримається?), у якого окрім назви немає ніяких повноважень у сфері регіонального розвитку... Хоча він все ще відповідає за місцеве самоврядування і за територіально-адміністративну реформу (якби вона була!). А ось всі регіональні питання, включно із врядуванням, передані у Міністерство економічного розвитку і торгівлі.

Про результати зібрання міністрів говорити зарано - Київську декларацію мають прийняти завтра, хоча її проект можна прочитати вже зараз. Зокрема Рада Європи радить місцевим органам влади для ефективної боротьби із кризовими явищами стабілізувати свою дохідну базу, раціональніше використовувати обмежені кошти та створювати партнерства (із приватним сектором або із іншими органами місцевої влади) для вирішення довгострокових проблем. А також звертає увагу на захист прав людини на місцевому рівні і роль уряду у транскордонному співробітництві.

Ось така подія.

Пости по темі:
1. Ще один цвях у труну місцевого самоврядування
2. Київ: про місцеве самоврядування якого вже немає
3. Сьогодні в Україні день місцевого самоврядування

Немає коментарів:

Дописати коментар