24 вересня 2011 р.

Посткризові (?) столиці і метрополії - варшавські дискусії

Хвороби і подорожі залишають мало часу на блог, однак сподіваюся справи пішли на поправку:-) Вчора ми нарешті провели перший семінар нашої дослідницької мережі, яка цікавиться питаннями впливу кризи на столичні міста - у Варшавському університеті. Мої друзі і колеги із Єврорегу зробили чудову роботу, а учасники семінару завершили вдалу комбінацію.

Загалом доповіді були дуже різними - від розвитку (і падіння) фінансових центрів у центральносхідноєвропейських столицях, процесів метрополізації та субурбанізації, впливу кризи на рітейл та ландшафт міста до соціальної сегрегації та впливу кризи на міграцію у метрополіях та столицях. Найближчим часом на сайті нашої  дослідницької мережі ми опублікуємо презентації учасників, також сподіваємося наступного року підготувати збірку найкращих статей і опублікувати їх тут, у Варшаві.

Загалом семінар почався із цілком слушного зауваження директора Єврорегу професора Гожелака про те, що криза незавершена і ми взагалі не знаємо де ми нині - у кризі, після неї чи перед ще більшою катастрофою. Тому оцінити її вплив на столиці дуже складно, особливо зважаючи на "люфт" у регіональній статистиці та неможливість оперувати даними після 2008-09 років.

Уряди країн та регіонів витратили значні кошти на стабілізаційні пакети у 2008-09 роках, нині таких грошей у більшості державних бюджетів немає, а ситуація може вимагати нових "рятувальних жилетів". Хоча у випадку нових країн-членів ЄС та їх столиць значні кошти зі структурних фондів у наступні 3 роки можуть дещо пом'якшити фінансові проблеми (це якщо євро та весь Європроект не завалиться...). Наприклад у Варшаві надходження зі структурних фондів ЄС складатимуть 10% від міського бюджету у 2011-13 роках. Подібні цифри можна спрогнозувати і у Будапешті, Софії чи Вільнюсі.

Однак для дійсно якісних змін, які б використали можливість кризи для глибоких реформ міської економіки, потрібно більш ніж кошти ЄС - потрібна політична воля, мобілізація та чітка пріоритезація заходів та інструментів, які у довгостроковій перспективі мають підвищити конкурентоспроможність міст, рівень їх економічного розвитку та соціальні стандарти.

Поки що ми маємо більше запитань ніж відповідей. Маємо надію, що до наступного семінару нашої мережі, який відбудеться у Києві наступного року, ми матимемо більше відповідей:-) Запрошуємо приєднатися до дискусії!

А я залишаюся у Варшаві ще на декілька днів - попереду конференція UNICA щодо ролі університетів у розвитку інноваційної економіки міст. Буду робити доповідь про Київ. І звичайно напишу про результати.

Пости по темі:
1. Книжкове рев'ю: Едвард Глейзер "Тріумф міста"
2. Міста можливостей
3. Чи можна зруйнувати місто рейтингом?

Немає коментарів:

Дописати коментар